مهمانان حاضر در سایت: 306
امروز: 2408
هفته جاری: 56138
ماه جاری: 2408
تاکنون: 14035032
 
رسول خدا صلوات اله عليه: پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد، ص 184

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار دفتر بانوان  »  مديرکل دفتر امور بانوان و خانواده در بازديد از موزه هگمتانه:
 • زنان موزه‌گردي را در برنامه خود قرار دهند
 • ديدن موزه، گذري است به تاريخ، تاريخ پر فراز و نشيب و آميخته با غرور و افتخار ملي، با رفتن به موزه مي‌توان دريافت تاريخ ما ريشه در چه رفتارهايي داشته  و  مي‌توان فهميد که زنان و مردان هموطن چگونه بوده‌اند.

  مديرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداري همدان با عنوان اين مطلب در حاشيه بازديد از موزه هگمتانه گفت :‌ موزه، مکان مناسبي براي حفظ رابطه ميان نسل‌هاست. جايي براي مرور تاريخ به صورت زنده . هر نسل وارث گنجينه‌اي از منابع مادي و معنوي است که  حافظه جمعي را مي‌سازد و تعلق اجتماعي را تقويت مي‌کند. اين منابع، وديعه‌اي گرانبها براي جامعه بشري هستند که در حال حاضر جوامع بشري به نحوي فزاينده براي حفظ و احياي اين منابع سرمايه‌گذاري مي‌کنند.

  «ربيعه علي ‌محمدي» گفت :  در حقيقت برقراري ارتباط با گذشته به اندازه حفظ آثار تاريخي حائز اهميت است.از نگاه کارشناسان امور فرهنگي، توجه به تاريخ بايد به يک ارزش اجتماعي تبديل شود تا اين «عنصر فرهنگ‌ساز جامعه» بتواند نقش واقعي خود را در امر توسعه به خوبي ايفا کند. وي گفت به بانوان شاغل و مادران پيشنهاد  ميکنم در برنامه هاي روز مره و اردوهاي کاري خود از برنامه ريزي براي حضور در موزه ها غفلت نکنند

  مديرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداري همدان افزود : شايد بسياري از ما فقط وقتي به مدرسه مي‌رفتيم در قالب اردوهاي دانش‌‌آموزي سري به موزه‌ها زده باشيم. براي چند درصد از ما رفتن به  موزه يک نوع تفريح يا راه پرکردن اوقات فراغت محسوب مي‌شود؟ رفتن به کوه، سينما و پارک، نهايت تفريح ماست و کمتر بازديد از موزه را در برنامه اوقات فراغت خود مي‌گنجانيم.موزه‌ها ظرفيت بالايي براي جذب جهانگردان و فرهنگ‌شناسان دارند و از اينرو از نقش بانوان در آشتي دادن نسل امروز با مرور تاريخ ديروز نميتوان غافل شد  

  عليمحمدي  بر اين عقيده است که براي افزايش ميزان استقبال از موزه‌ها بايد آنها را در دسترس مردم قرار داد. اگر موزه به گذرگاه زندگي روزمره مردم تبديل شود، آنگاه قادر خواهد بود جايي در ميان برنامه‌هاي زندگي روزانه آنها پيدا کند.

  وي تاکيد کرد : براي افزايش بهره‌وري از موزه‌‌ها بايد اين مکان‌ها را به يک کلاس درس براي دانش‌آموزان و دانشجويان تبديل و  امکانات مناسب براي تحقيق دانش‌پژوهان را فراهم کرد.

  گفتني است ؛ موزه هگمتانه در بخشي از محوطه باستاني هگمتانه واقع شده‌ است که که به‌صورت بيضي شکل در مرکز شهر همدان ديده مي‌شود. هرچند محدوده فعلي هگمتانه 35 هکتار است، اما تخمين زده مي‌شود که هنوز بقاياي اين شهر در زير همدان جديد مدفون شده باشد.

  شهر گمشده هگمتانه مرکز حکومت دولت ماد در اواسط قرن ? قبل از ميلاد بوده و تا دوره هخامنشي و سلوکي و همچنين در ادوار اسلامي از شهرهاي مهم ايران محسوب مي‌شده است.

  همدان يکي از مهم‌ترين شهرهاي تاريخي و گردشگري ايران است و به دليل قرارگيري شهر هگمتانه در وسط اين شهر که سند بزرگي از تاريخ قبل هخامنشايان و دوران ماد ايران را رقم مي‌زند، گردشگران بسياري از داخل و خارج ايران براي بازديد از جاهاي ديدني همدان به اين شهر تاريخي سفر مي‌کنند.

   

  تصاویر در سایز اصلی
  کلمات کلیدی :
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر تاریخ به روز رسانی: 1398/03/04   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 195
  بازگشت
   

   
      
   
     
   


  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.