اخبار عمومي
1399/06/19
 • استاندار همدان: نظارت بيشتري بر شبکه‌هاي توزيع کالا صورت گيرد / مردم براي تامين کالاهاي ضروري نگراني نداشته باشند

  استاندار همدان در نشست اعضاي کميسيون برنامه ريزي، هماهنگي و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، گفت: با توجه به نقش همکاري مردم در مبارزه با قاچاق کالا بايد فرهنگ نخريدن اين قبيل کالاها ترويج و نهادينه شود و نظارت بيشتري بر شبکه‌هاي توزيع کالا صورت گيرد
 •  

  به گزارش اداره کل روابط عمومي استانداري همدان مهندس سيد سعيد شاهرخي افزود: به منظور مبارزه بي امان با پديده کالاي قاچاق بايد با افراد فاقد هويت و سايت هاي فروش اين قبيل اقلام برخورد شود و اين برخورد قهري همراه با مديريت بازار باشد.

  وي اضافه کرد: يکي از مزيت هاي برجسته همدان همراهي صنوف با کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و وجود بازاريان متدين و با انصاف است که بايد اين را قدر بدانيم.

  استاندار همدان بر ضرورت تامين مايحتاج و کالاهاي ضروري مردم تاکيد کرد و افزود: با توجه به اطلاعات به دست آمده از موجودي انبارها، وضعيت کالاهاي راهبردي در استان مطلوب است بنابراين بايد در کنار نظارت بر فرايند توزيع، جلب نظر توزيع کننده و کسبه ها مد نظر مسوولان قرار گيرد.

  شاهرخي ادامه داد: با توجه به شيوع ويروس کرونا، همچنان نظارت بر تامين کالاهاي سلامت محور مورد تاکيد است هر چند کالاهاي مورد نياز در داخل استان توليد مي شود.

  وي بيان کرد: حمايت از توليد، توزيع و مصرف کننده بايد مد نظر قرار گيرد و با توجه به اينکه کمبود کالا به شکل جدي و ملموس نيست اما قيمت ها را بايد با دقت رصد کرد.

  استاندار همدان افزود: انتطار مي رود توليد و توزيع کننده وضعيت مصرف کننده را درک و بازاريان خودشان با افرادي که دنبال بد نام کردن آنها هستند برخورد کنند.

  شاهرخي يادآوري کرد: از سال گذشته چالش قيمت گوشت و خروج دام از استان به سمت کشورهاي همسايه وجود داشت و در اين راستا با ايجاد محدوديت هايي از قاچاق دام جلوگيري شد؛ هر چند اين محدوديت ها هم اينک بايد رفع و برداشته شود.

  وي خواستار تسريع در روند پلاک کوبي دام سبک و سنگين شد و گفت: تا ماه آينده 50 درصد دام هاي استان و تا پايان سال تمام دام ها بايد هويت دار شوند.

  استاندار همدان ادامه داد: بايد با در نظر گرفتن زمان بندي دقيق از نيروي بسيج، جمعيت هلال احمر و ظرفيت دهياران و بخشداران براي شتاب بخشي به روند طرح پلاک گذاري دام ها استفاده کنند.

  شاهرخي درباره صدور شناسه از سامانه جامع تجارت براي کالاها نيز گفت: با توجه به شرايط کشور، بايد از توليد داخل حمايت و زمينه احداث و راه اندازي واحدهاي توليدي در داخل کشور و استان را فراهم کرد.

  وي با بيان اينکه اگر توليد متناسب با تقاضا نباشد با افزايش قيمت مواجه مي شويم، افزود: بنابراين بايد اين موضوع به خوبي مديريت و نبايد خلاء کمبود کالا با انواع کالاي قاچاق جبران شود.