مشکل در خواندن RSS
وضعیت:
دمای هوا:
رطوبت:
فشار:
جریان باد:
 
مهمانان حاضر در سایت: 4
امروز: 3384
هفته جاری: 13436
ماه جاری: 46848
تاکنون: 16688103
 
خوش آمدید

(GMT) / (Tehran) 

 

 
  »  نام شناسي


 

 

 

 

 

 

در مورد وجه تسميه درگزين و قروه اقوال مختلفي ازجمله موارد ذيل ذکر شده‌است:

 

 

 

 

 

 

 

قروه درگزين در واقع تركيبي است كه از قديم الايام براي تفكيك قائل شدن بين قروه كردستان و قروه درگزين ساخته شده است. قروه درگزين يعني قروه اي كه متعلق به منطقه درگزين است . حال بايد گفت قروه به چه معناست و درگزين به چه معنا است.

 

 

 

در باره وجه تسميه قروه اقوال مختلفي موجود است كه هيچكدام هنور اثبات شده نيست. اين موارد به شرح ذيل مي باشد:

 

 

 

1-    قروه به معناي يك گودي است كه در آن آب جمع مي شود: در واقع اين تعبيري است كه مردمان اين ديار سينه به سينه از نسلهاي گذشته در باب معني نام قروه تا به امروز رسانده اند. اصطلاحا در زبان تركي محلي به درگزين و اطراف آن " درگزين چوققورو"  يعني "گودي درگزين"  گفته مي شود. از نظر توپوگرافي نيز قروه در ته كاسه اي فرضي قرار دارد كه تمام اراضي اطراف آن مرتفع هستند . حال چگونه مي توان اين معني را با واژه قروه الفت داد جاي كار دارد.

 

 

 

 

 

 

2-   گل آوا : "گل" در زبان تركي به معني درياچه است و "آوا "نيز مخفف آباد است. مثل "سنقرآوا "كه مخفف سنقرآباد است. اين تعبير به وجه تسميه­ي " قروه گودي است كه آب در آن جمع مي شود" نزديك است.

 

3-  قروه معرب کلمه­ي فارسي ميانه­ي "گور بگ" است . "گور" به معناي دشت و "بگ" به معناي خدا  که بر روي هم "گوربک" يعني دشت خدا است.

 

4-    قروه معرب کلمه تركي "گوربگ" است. گور يا گوور به معناي زرتشتي و "بگ" يا " بَي" نيز در تركي به شخص بلند مرتبه اطلاق مي شود و از تركي به زبانهاي ديگر وارد شده است و به شكل "بيك" استفاده مي شود. پيشوند "گوور" در اسم هاي بومي شهرستان هنوز موجود است. براي مثال "جاورسجين"  معرب گوورسگين است . "گ" برخي مواقع مثل تلفظ كلمه "بَگَنمَك" قلب به "ي" مي شود و "بيَنمَك" تلفظ مي شود. "بگ" نيز بر همين اساس "بي" تلفظ مي شود . بنابراين گوورسگين به شكل "گوور سيين" تلفظ شده و به مرور به شكل "گوورسون" در آمده است كه در بين مردم شهرستان به همين نام شناخته مي شود. "گين" يا "گان" پسوند مكان است مثل كلمه­ي پادگان (پاد = نگهبان+ گان= جايگاه كه مي شود جايگاه نگهبانان) بنابراين گوورسگين يا جاورسجين مي شود "جايگاه زرتشتي ها" . همينطور گوور قالاسي و ... از اين قبيل هستند.  بنابراين تركيب گوربگ مي شود زرتشتي بزرگ . معمرين قروه واقعه اي تاريخي را سينه به سينه نقل مي كنند كه مدعي است ساكنين قروه زرتشتي بوده اند. آنها معتقدند قنات "ميلاجرد" قروه را گوورها يا همان زرتشتي ها حفر و احداث نموده اند.

 

در باره وجه تسميه درگزين نيز موارد زير ذكر شده اند:

 

1-    درگزين نامي مركب است كه از دو بخش درگز +ين ساخته شده است . "ين" در عربي در جمع مثني استفاده مي شود. در اين صورت درگزين يعني دو درگز . اين وجه تسميه به احتمال خيلي قوي صحيح است . چون از گذشته درگزين به دو بخش عليا وسفلي تقسيم بندي مي شد و اين دو درگز را باهم مي توان درگزين ناميد. مانند دلوجردين كه  معرب دلوگردين داراي دو قسمت است به نامهاي "آشاقي دلوگرد" و "يوخاري دولوگرد" . حال خود درگز به چه معناست ؟

 

2-   دکتر پرويز اذکايي "درگز" را داراکث/ داراکذ (= داريوش کده/ داريوش سرا/ داريوش شهر) دانسته که در تداول دّري زبانان خراسان و سپس غُزان و ترکمانان به گون? «دره‌کز/ دره‌گز» تبديل شده است. او مي گويد : نظر ما اين است که شاخه اي از طايفه يا قبيله پارتي که بومگاه ايشان ناحيت درگز (داراکت)خراسان بوده كه پس از رسيدن به سرزمين ماد در جائي نشستن گرفتند و سپس آنجا بنام عشيرتي يا نسبت مکاني ايشان «درگزين» نام گرفت. در اين صورت "ين" نسبت وقتي به "درگز" مي چسبد باهم مي شود "مال درگز" (مثل احمدين يري يعني زميني كه مال احمد است). درجزين معرب درگزين است. به قولي اين درگزها در اوايل عهد پارتي توسط تيرداد يکم اشکاني (248-214ق.م) در مناطقي از ايران بنا شدند که با شالوده نظام اجتماعي پارتيان ملازم و با خصلت کوچندگي آنان سازگار بودند. بنابراين وجه تسمي? اين محل هر چه باشد، نشان از اهميت آن در ايام پيش از اسلام دارد.

 

3-  مرحوم ابراهيم دهگان اراکي، آن را مرکب از دو بخش «درّه» و «گَز» و بر روي هم «دره‌گز» با پسوند نسبت تركي «ين» به معناي دره‌اي که در آنجا درخت‌گز برويد، آورده است. اما بر اساس شواهد و مدارک موجود اين وجه تسميه درست به نظر نمي‌رسد، چرا که  به علت شرايط اقليمي و جغرافيايي درخت گز در اين ناحيه به عمل نمي آيد و هيچ سابقه تاريخي نيز در اين منطقه ندارد.جزء نخست يعني «دره» را براي اين ناحيه مي توان پذيرفت زيرا همانطور كه گفته شد به علت ارتفاع پست درگزين از نواحي اطراف آن را از قديم الايام " درگزين چوققورو" يا " گودي درگزين" ناميده اند.  اما در جمع بندي به اين نتيجه مي توان رسيد كه اين نظريه صحيح نيست و نمي توان گفت درگزين يعني " جايي كه منسوب به دره­ي گز است"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ارسال به دوستان  |  | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 311
 

 
    
 
   
 


کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.