بناهای تاريخی شهرستان رزن

امامزاده هود :

بنای امامزاده هود که از بناهای دوره ایلخانیان (قرن هشتم) به شمار می ‌آید به شکل ۱۲ضلعی و از آجر ساخته شده است. این امامزاده دارای گنبد مخروطی شکلی بوده که بر اثر سوانح تخریب شده و بر بالای آن گنبد گردی بنا گردیده است. در زیر بنا سرداب بعنوان آرامگاه قرار دارد. این بنا که در هشتاد کیلومتری شهر همدان واقع شده در زمان آبادی دارای ظاهر زیبایی بوده و در اسفند ۱۳۲۷ به شماره ۳۶۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مشخصات بنا
اين امامزاده از بناهاى دوران مغول و قرن هشتم به شمار مى ‌آيد. پلان بنا دوازده ضلعى و از آجر ساخته شده است. امروزه در حاشیه های اطراف طاق نمای خارجی آن كتیبه ای به خط كوفی و تزئینات آجری و كاشی كاری معرق به رنگ لاجوردی فیروزه ای و سفید جلوه گری می نماید. اندازهٔ‌ خارجى هر ضلع از وسط جرز تا جرز ديگر تا ۲۳۶ سانتى ‌متر و دهانهٔ طاق‌ نماهاى وسط هر ترک ۱۶۰ سانتى ‌متر است. ابعاد هر ضلع از يک نبش تا نبش ديگر ۱۶۸ سانتى ‌متر و ابعاد داخلى آن بيش از ۸۶ سانتى ‌متر می باشد. بنا داراى دو در شمالى و جنوبى است که در جنوبى آن، اينک بسته شده است. ظاهر بنا، گنبدى مخروطى شکل داشته که تخريب شده و اينک سقف ضربى آن باقى مانده است. کف برج که سرداب در آن قرار دارد، با تيرهاى چوبى پوشيده شده است.

موقعیت مکانی
امامزاده هود در روستای ینگی قلعه از توابع بخش مرکزی در ۳ کیلومتری رزن واقع شده است.

 

 

استان همدان

HamedanMaps

ملایر نهاوند تویسرکان اسدآباد بهار همدان کبودرآهنگ فامنین درگزین رزن

درباره استان همدان

استان همدان از شمال به زنجان، از جنوب به لرستان، از شرق به استان مرکزی و از غرب به کرمانشاه و بخشی از استان کردستان محدود می شود. همدان منطقه‌ای کوهستانی است و کوه الوند با ۳ هزار ۵۷۴ متر ارتفاع از مهمترین ارتفاعات این منطقه به حساب می‌آید.

تاریخ بروز رسانی سایت

آمار بازدید

اطلاعات تماس

برای ارتباط با ما از روش های زیر می توانید اقدام کنید :
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
08138256070-9
  www.ostan-hm.ir
  همدان بلوار سردار سلیمانی روبروی تقاطع شکریه استانداری همدان

اوقات شرعی