فرهنگ و هنر

اماکن فرهنگي

 

شرح

شهرستان همدان

تعداد کتابخانه هاي عمومي

14 باب

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان

9

تعداد کتاب کتابخانه هاي عمومي

223960 جلد

کانونهاي فرهنگي هنري مساجد

65 واحد

مراکز انتشاراتي

72 واحد

 

سينماها

 

شرح

شهرستان همدان

تعداد سينما

3

تعدا سالن نمايش

10

 

زبانهای رایج و نوع گویش در شهرستان

الف- زبان فارسی : شهرستان همدان با توجه به اینكه بیشتر در منطقه‌ای ترك زبان قرار گرفته و شهرها و روستاهایی كه در مجاور آن قرار گرفته و با این شهر در مراوده می‌باشند عموماً ترك زبان هستند لیكن مردم شهر همدان و برخی از روستاهای مجاور آن و شهر مریانج به زبان فارسی و آمیخته به لهجه خاص و با استفاده از استعارات و ویژگیهای خاص در ادای بعضی كلمات كه ویژه فارسی همدانی است تكلم می‌كنند. قدمت این زبان فارسی در این شهر به قدمت استقرار مادهای آریائی می‌باشد و می‌توان گفت كه فارسی زبانان همدان از قدیمی‌ترین ساكنان این منطقه محسوب می‌شوند.

ب ـ زبان تركی : اكثر ترك‌زبانان این شهرستان در قسمتهای شمال ، شرق ، شمال غربی و جنوب شهر همدان ساكن بوده و اكثریت آنان بازماندگان اوغورها هستند كه از قرن یازدهم به بعد بطور گسترده‌ای با خانواده و احشامشان و كلمات زیادی از زبان فارسی وارد این زبان شده و با آن در آمیخته است.

 

لهجه‌های رایج در شهرستان همدان :

بعلت قدمت این شهر وجود تمدنهای مختلف در ادوار تاریخ و تمدن شش هزار ساله‌ای كه این شهر با شهرهای كلده، آشور، نینوا دارد ، اقوام مختلف با زبانها و آداب و رسوم گوناگون در آن زندگی كرده‌اند بهمین دلیل پراكندگی زبان و لهجه در این شهرستان بویژه شهر همدان و حتی در سطح استان بخوبی مشهود و ملحوظ است. ضمناً لهجه‌های شناخته شده در حوزه شهرستان در حال حاضر عبارتند از : لهجه فارسی ، تركی، لری، لكی، عبری، آشوری و ارمنی. لازم به یادآوری است كه مردم شهر همدان به زبان فارسی با لهجه همدانی كه در حال حاضر نسل جوان دیگر كمتر از آن استفاده می‌كنند صحبت می‌كنند. قوم یهود به زبان عبری ، اقلیتهای مسیحی و ارمنی به دو زبان ارمنی و آشوری تكلم می‌كنند.

 

زبانها و لهجه‌های رایج در بخشهای تابعه شهرستان همدان :

بخش مركزی ـ زبان و لهجه مردم این بخش تركی ، فارسی و لری تكلم می‌كنند.

بخش شــراء ـ زبان و لهجه این بخش هم فقط تركی است .

 

استان همدان

HamedanMaps

ملایر نهاوند تویسرکان اسدآباد بهار همدان کبودرآهنگ فامنین درگزین رزن

درباره استان همدان

استان همدان از شمال به زنجان، از جنوب به لرستان، از شرق به استان مرکزی و از غرب به کرمانشاه و بخشی از استان کردستان محدود می شود. همدان منطقه‌ای کوهستانی است و کوه الوند با ۳ هزار ۵۷۴ متر ارتفاع از مهمترین ارتفاعات این منطقه به حساب می‌آید.

تاریخ بروز رسانی سایت

آمار بازدید

اطلاعات تماس

برای ارتباط با ما از روش های زیر می توانید اقدام کنید :
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
08138256070-9
  www.ostan-hm.ir
  همدان بلوار سردار سلیمانی روبروی تقاطع شکریه استانداری همدان

اوقات شرعی